Ironman Tournament 2021
Top 20 Teams
1. Blair Academy, 176.5
2. Malvern Prep, 146
3. Wyoming Seminary (PA), 137
4. Stillwater, 107.5
5. Bethlehem Catholic, 107
6. St. Paris Graham, 97
7. Crescent Valley, 91.5
8. Waynesburg Central, 85
9. St. Edward, 83.5
10. Lake Highland Prep, 82.5
11. Mt. Carmel, 70.5
12. Perrysburg, 68.5
13. Liberty, 66
14. Dublin Coffman, 65.5
15. Aurora, 62
15 Pomona, 62
17. Legacy Christian Academy, 57.5
18. Minisink Valley, 53
19. New Kent,50
20. Notre Dame, 49.5
106
1st Beric Jordan (St. Paris Graham, Ohio) dec. Nate Desmond (Bethlehem
Catholic), 6-4 sv
3rd Cooper Hilton (Wyoming Seminary) dec. Anthony Mutarelli (Malvern Prep),
3-2
5th Seth Mendoza (Mt. Carmel) 5-2, Fr. dec. Christian Forbes (Broken Arrow),
3-0
7th Deion Johnson (Homewood-Flossmoor) dec. Carson Dupill (Greeneville), 5-0
113
1st Marcus Blaze (Perrysburg, Ohio) dec. Luke Lilledahl (Wyoming Seminary),
3-2 tb
3rd Draegen Orine (Seckman, Ohio) dec. Leo DeLuca (Blair Academy, N.J.), 5-2
5th Ethan Rivera (Lake Highland Prep, Fla.) dec. Billy Smith (Perkins, Ohio),
5-3
7th Matthew Botello (Hingham, Mass.) dec. Wyatt Richter (St. Edward, Ohio) 9-2
120
1st - Mark Anthony McGowan (Blair Academy, N.J.) dec. Ben Davino (St. Charles
East, Mo.), 5-2
3rd Zan Fugitt (Nixa, Mo.) dec. Dillon Campbell (Legacy Christian Academy,
Ohio), 3-0
5th Brandon Cannon (Ponderosa, Colo.) dec. Peyton Fenton (Elyria, Ohio), 1-0
7th - Brendan McCrone (Lake Catholic, Ohio) dec. Jack Consiglio (Malvern Prep),
3-0
126
1st Vincent Robinson (Homewood-Flossmoor, Ill.) dec. Kannon Webster
(Washington, Ill.), 5-3
3rd Sergio Lemley (Mt. Carmel, Ill.) dec. Nick ONeill (Malvern Prep), 8-7
5th Gabe Whisenhunt (Crescent Valley, Ore.) WBF Dante Frinzi (Bethlehem
Catholic), 3:33
7th JJ McComas (Stillwater, Okla.) Forf Clay Giddens-Buttram (Bixby, Okla.)
132
1st Nasir Bailey (Rich Township, Ill.) WBF Mac Church (Waynesburg Central),
6:28)
3rd - Braden Basile (Tampa Jesuit, Fla.) dec. Spencer Barnhart (Malvern Prep),
5-4
5th Ty Wilson (Dublin Scioto, Ohio) dec. Christopher Martino (Bishop Kelly,
Idaho), 4-2
7th Pablo Castro (Louisville, Ohio) Default Joshua Neiwert (Gonzaga
Preparatory)
138
1st Tyler Kasak (Bethlehem Catholic) default P.J Duke (Minisink Valley, N.Y.)
(4:00)
3rd Brennan Van Hoecke (Palmetto Ridge, Fla.) dec. Nate Burnett (Elyria Ohio),
3-2
5th Paul Ognissanti (Blair Academy, N.J.) dec. Sam Cartella (Western Reserve
Academy, Ohio, 4-2
7th Tom Crook (Tampa Jesuit, Fla.) dec. Dy`Vaire VanDyke (Walsh Jesuit, Ohio),
3-2
144
1st LaDarion Lockett (Stillwater, Okla.) dec. Kyle Dutton (Liberty, Mo.), 6-4
3rd - Danny Nini (Lake Highland Prep, Fla.) dec. Kal Miller (Park Hill), 1-0
5th Joey Blaze (Perrysburg, Ohio) dec. Ethan Birden (Dublin Coffman, Ohio),
5-1
7th Colin Dupill (Greeneville, Tenn.) dec. Weston Dalton (Pueblo East) 4-3,
Jr. 4-3
150
1st Daniel Cardenas (Pomona, Colo.) MDEC Richard Fedalen (McDonogh School,
Md.), 10-1
3rd Derek Raike (Point Pleasant, W. Va.) dec. Kael Voinovich (Stillwater,
Okla.), 11-5
5th Braden Stauffenberg (Aurora Christian, Ohio) dec. Carson Miller (Palmetto
Ridge, Fla.), 3-0
7th Christopher Earnest (Wadsworth) dec. Gavin Brown (Legacy Christian
Academy, Ohio) SNR
157
1st Angelo Ferrari (Stillwater) dec. Logan Ours (Beaver Local, Ohio) 6-5 tb
3rd Zackary Ryder (Minisink Valley, NY) dec. Murphy Menke (Ponderosa, Colo.),
3-1
5th Connor Euton (Westerville North, Ohio) dec. Nick Vafiadis (New Kent,
Ohio), 6-3
7th Brendon Abdon (Lake Gibson, Fla.) dec. Alex Poore (Caravel Academy, Del.),
5-4
165
1st Rocco Welsh (Waynesburg Central) dec. Lorenzo Norman (Blair Academy, NJ),
1-0
3rd Dom Baker (New Kent, Ohio) 6-1, Sr. over Tyer Lillard (Aurora, Ill.), 6-1
5th Jonathan Ley (Lake Highland Prep, Fla.) dec. Evan Bennett (St. Edward),
6-3
7th Dez Gartrell (Dublin Coffman, Ohio) dec. Carter Schubert (Wyoming
Seminary), 2-1 utb
175
1st Brody Conley (Tiffin Columbian, Ohio) dec. James Rowley (Crescent Valley,
Ore.), 4-2
3rd Luke Geog (St. Edward, Ohio) dec. Daniel Wask (Blair Academy, NJ), 5-2
5th Gage Wright (Parkersburg South, W. Va.) won by med. forfeit over Gabe
Arnold (Wyoming Seminary PA)
7th Braden Welch (Ashland, Ohio) WBF Daniel Williams (Lake Highland Prep,
Fla.), 4:04
190
1st Dylan Fishback (Aurora) dec. Rylan Rogers (Coeur D`Alene, Idaho), 3-1
3rd - Hayden Walters (Crescent Valley, Ore.) dec. Seth Shumate (Dublin Coffman,
Ohio), 3-2 utb
5th Stephen Little (Union County) dec. Blake Schaffer (Louisville, Ohio), 11-4
7th Jude Correa (Wyoming Seminary) Default Andrew Donahue (Olentangy Liberty)
215
1st Thomas Stewart (Blair Academy, N.J.) dec. Logan Shephard (Massillon Perry,
Ohio), 7-3
3rd Jack Darrah (Wyoming Seminary) dec. Max Shulaw (St. Francis Desales) 6-2
sv
5th Carter Neves (St. Paris, Ohio) dec. Kyle Snider (Cuyahoga Valley Christian
Academy, Ohio), 5-2
7th Parker Ferrell (Christiansburg, Va.) WBF Luke MacDonald (Bennington, Neb.)
2:01
285
1st Nicholas Feldman (Malvern Prep) MDEC Kolby Franklin (Wyoming Seminary
(Pa.) 15-6)
3rd Matthew Moore (Mesa Ridge, Colo.) WBF Nolan Neves (St. Paris, Graham,
Ohio), 4:40
5th Ryan Boersma (Mt. Carmel, Ill.) MDEC Noah Tustin (Waynesburg Central)
(13-2)
7th Aiden Lacoma (Christiansburg, Va.) dec. Aidan Fockler (Massillon Perry,
Ohio), 9-2